Як правильно зробити дах будинку: поради щодо вибору конструкції та матеріалів?
Дах вашого будинку — це ключовий, фінальний елемент будівельної конструкції. Основна функція покрівлі не обмежується лише захистом від дощу та снігу. Грамотно спроєктований дах — це насамперед енергоефективність, надійність, довговічність і, звісно ж, індивідуальність майбутнього будинку.
У гонитві за ексклюзивними рішеннями форми дахів часто виглядають надто екстравагантно, а іноді й взагалі — химерно та недоладно.
Сучасні вимоги до стильного й ультрасучасного даху зазнали серйозних змін. Класичні форми двосхилих дахів, багаторівневі конструкції, ламана складна архітектура, яка підкреслює вигадливість і масштабність споруди, дедалі частіше відходять на другий план. Замість них дизайнери та самі замовники обирають простоту та строгий стиль односхилих дахів із мінімальним ухилом або зовсім плоскі дахи.
Такі прості та елегантні покрівлі ми можемо побачити в сучасному житловому будівництві Скандинавії, Європи та заміських будинках США. Тепер ця нова тенденція прийшла й до нас.
Сьогодні ми поговоримо про те, як правильно зробити дах будинку так, щоб шанс припуститися помилки дорівнював нулю.
Етапи створення даху майбутнього будинку
Щоб зрозуміти, з чого почати і як правильно зробити дах будинку, розглянемо все поетапно.
1. Вибір форми майбутнього даху
Це перший і найважливіший крок, який задасть ритм усій конструкції загалом. Від форми даху залежатиме кількість покрівельного матеріалу, пиломатеріалів для кроквяної системи (або металу — залежно від вибору), швидкість монтажних робіт і підготовчі етапи перед зведенням покрівлі.
Стандартні типи дахів:
- Багаторівнева;
- Ламана (складної форми);
- Вальмова;
- Чотирисхила;
- Двосхила;
- Односхила;
- Плоска.
Особливості плоского даху. При виборі такого типу слід звернути увагу на систему водовідведення. Через мінімальний ухил при сильних опадах можуть виникати проблеми. Експлуатаційне навантаження на покрівлю розраховується з урахуванням кількості снігопадів, дощів, регіону й подальшого використання поверхні — чи то як просто дах, чи для монтажу обладнання (теплові колектори, сонячні панелі), чи як зони відпочинку (релакс-лаунж-зона).
2. Проєктування несучої або кроквяної системи
Тут необхідно враховувати форму даху, кліматичні навантаження, матеріал самої покрівлі. Слід точно розрахувати, чи вистачить самих крокв, чи потрібно посилювати конструкцію додатковими підкроквяними елементами та стійками. У ряді випадків кроквяну систему можна замінити на ферми.
3. Паро- та гідроізоляція
Щоб захистити конструкцію від вологи, крапель дощу та конденсату, обов’язково використовуйте гідроізоляційні матеріали: ПВХ-плівки, мембрани, паробар’єри, мастики. Це особливо важливо для неутеплених конструкцій і горищ, де тепло, що піднімається вгору, створює умови для утворення роси.
4. Утеплення даху та горища
Широкий вибір утеплювачів — кам’яна/базальтова вата, мінеральна рулонна різної товщини, керамзит для плоских дахів, пінополіуретан, екоутеплювачі — усе це невід’ємна частина сучасного енергоефективного дому.
5. Вибір покрівельного матеріалу
На цьому етапі вам доведеться обирати між металочерепицею, бітумною черепицею, рулонним бітумом, профнастилом, натуральною черепицею, композитними покриттями й багатьма іншими варіантами — залежно від ваших уподобань та конструкції даху.
Матеріали для покрівлі: плюси та мінуси
Щоб правильно зробити дах будинку, а точніше підібрати потрібний покрівельний матеріал, розділимо форми дахів на два типи: плоскі та похилі.
Для сучасних будинків із плоским дахом найчастіше використовують:
- Мембрани (EPDM, ПВХ, ТПО). Чудові вологостійкі властивості, довговічність, легкий і швидкий монтаж роблять їх дуже популярними для плоских дахів.
- Рулонні бітумні матеріали. Основна перевага — доступна ціна. Бітумна покрівля буває різних кольорів, може мати додаткове декоративне покриття з кам’яної крихти чи полімерів (що з часом може обсипатися).
Для будинків із похилими дахами використовують:
- Профнастил. Має слабку естетику й сильні тепловтрати, але є простим і дешевим варіантом накриття даху.
- Металочерепиця. Надійний матеріал, який служить близько 25 років, швидкий у монтажі. Недолік — шум під час дощу або граду.
- Бітумна черепиця. М’яка покрівля з хорошими звукоізоляційними властивостями, гарно виглядає на будь-якій конструкції, широкий вибір форм і кольорів. Недолік — додаткові витрати на основу під черепицю та складніший монтаж.
Найпоширеніші помилки та корисні поради
Гарними архітекторами та будівельниками не народжуються — це роки навчання й десятиліття практики. Без належного досвіду будь-хто може припуститися типових помилок у будівництві даху:
- Неправильний кут нахилу даху. Занадто малий — поганий стік опадів, утворення калюж, ризик протікань. Занадто великий — надмірне вітрове навантаження.
- Погана вентиляція пришвидшує корозію металу та старіння деревини. Пліснява та грибок — гарантовані. Використовуйте паробар’єри, добре утеплюйте горище, забезпечте наявність вентиляційних отворів під підшивкою даху. Не прагніть до повної герметичності.
- Проблеми з водовідведенням із плоского даху. Ухил занадто малий, щоб забезпечити стік опадів. Обов’язково встановіть водостічні жолоби чи воронки відповідно до площі даху.
Підсумки
Грамотно зроблений дах прослужить десятки років, даруючи спокій без думок про ремонт. Адже в даху важлива не лише естетика, а й надійність і довговічність.
Хочете мати десятки років спокою? Звертайтесь до компанії Еко-Дім. Наші фахівці проконсультують вас або створять проєкт під ключ, враховуючи всі ваші побажання та конструктивні особливості будинку — включно з такою популярною сьогодні плоскою покрівлею.
Не знаєте, як правильно зробити дах? Телефонуйте нам — зробимо!!!