Дах будинку: які бувають, з чого роблять і як вибрати?
Раніше дах будинку мав лише одну функцію – захист приміщення від дощу, вітру та інших кліматичних явищ. Чи все залишилось так і сьогодні?
Сьогодні сучасний дах вашого будинку – це справжній витвір мистецтва, який формує загальний стиль та естетику вашого житла. Складна архітектура, довговічність, цікаві технічні рішення, нові матеріали, функціональність, різноманіття форм і варіацій – усе це про дахи приватних будинків сучасності.
Не варто забувати і про економічно обґрунтований підхід у виборі. Йдеться не лише про вартість будівництва. Високі тепло- та гідроізоляційні властивості сучасних дахів – це гарна інвестиція на десятки років, яка значно зменшить витрати на опалення будівлі та убезпечить від можливого ремонту конструкції в майбутньому.
Давайте детальніше розглянемо, які бувають дахи будинків, з чого їх виготовляють і як обрати відповідну покрівлю.
Основні типи дахів приватного будинку
Варіативність майбутнього даху може обмежуватись лише фантазією архітектора-проєктувальника та вашими особистими вподобаннями. Серед безлічі варіантів розглянемо найпопулярніші форми.
Плоский дах
Такий дах ми часто бачимо на багатоквартирних будинках, але все частіше його використовують і в сучасних приватних оселях.
Надто проста форма даху створює враження кутастості самого будинку, що може не всім сподобатися. До того ж, при сильних снігопадах із наступним обмерзанням на конструкцію лягає велике навантаження, що збільшує знос покрівельних матеріалів і ризик протікання.
Односхилий дах
Найчастіше цю форму використовують для укриття нежитлових приміщень, навісів для авто, літніх терас, гаражів, лазень, господарських споруд. Проте її застосовують і в житловому будівництві, зокрема в невеликих заміських або дачних будиночках, проєктах у скандинавському стилі. Достатній нахил забезпечує самостійний стік опадів без потреби в додатковій дренажній системі, як у повністю плоскому даху. Проста форма та нескладні покрівельні роботи роблять такий дах недорогим. Мінусом може стати зовнішній вигляд.
Двосхилий дах
Один з найпопулярніших і найпоширеніших типів. Підходить для житлових і нежитлових будівель. Конструкція проста у догляді, довговічна. Простір під таким дахом можна використати як горище або мансарду. Вибравши цю форму, ви суттєво зекономите завдяки мінімуму обрізків покрівельного матеріалу та простоті конструкції (один суцільний коник, відсутність складних примикань). Основні мінуси – необхідність подальшої обробки фронтонів, вітрове навантаження і трохи застарілий вигляд.
Чотирисхилий дах
Форма піраміди виглядає дуже естетично та сучасно, найчастіше використовується в елітному будівництві. Такий тип підходить як для загального даху, так і в поєднанні з іншими формами. Досконалість архітектури підкреслює складність форми, особливо у вигляді каскаду. Такі дахи дорожчі у виконанні, але гарантовано компенсують витрати своєю красою.
Вальмовий дах
Як і чотирисхилий, вальмовий дах – один з найпопулярніших в елітному будівництві та для складних покрівель. Може бути три- або чотирисхилим. Це комбінація двосхилих частин (трапецієподібних) і трикутних вальм (або двох, залежно від конструкції).
Складна форма, монтаж і вартість – єдині мінуси такого даху.
Покрівельні матеріали. Чим покривається дах будинку?
Існує величезна кількість варіантів для покриття даху. Найбільш виправданим у співвідношенні ціна/якість і найпопулярнішим є металочерепиця.
Розглянемо її переваги у порівнянні з іншими матеріалами покрівлі.
Популярність
Металочерепиця доступна за ціною, легко транспортується (не крихка, легка), її можна замовити на заводі-виробнику у будь-якому потрібному розмірі (мінімум обрізок або їх повна відсутність). Легко монтується на крокви та обрешітку спеціальними саморізами з гумовими ущільнювачами, які майже не видно (в одному кольорі з покрівлею).
Довговічність і надійність
Якісна металочерепиця має кілька антикорозійних шарів і захисне лакофарбове покриття, що запобігає стиранню, іржі та вигоранню кольору. Завдяки ребрам жорсткості (форма черепиці) витримує великі навантаження, по ній можна ходити без страху продавити чи провалити.
Металочерепиця має довгий термін служби – близько 25 років.
Зовнішній вигляд
Нагадує натуральну черепицю. Має широкий вибір форм, розмірів та кольорових варіацій.
Також досить популярними покрівельними матеріалами є:
- бітум – простий і дешевий варіант перекриття. При високих температурах розм’якшується, підходить як тимчасове покриття або для нежитлових споруд (наприклад, гаража);
- композит – популярний як альтернатива металочерепиці. Менш зносостійкий. У неякісному композиті часто обсипається крихта (покриття) і вигорає колір;
- натуральна черепиця – дуже красива та довговічна, але важка. Для неї потрібно додатково укріпити конструкцію даху, враховуючи велике навантаження на несучі стіни. З часом сильно забруднюється, темніє і втрачає вигляд;
- профнастил – недорога альтернатива металочерепиці, але його зовнішній вигляд і надійність (набагато тонший, легко згинається) змушують задуматись, чи варто його обирати.
Як обрати дах відповідно до стилю будинку?
Це дуже відповідальне рішення, від якого залежатиме ваш комфорт на багато років.
Ось кілька порад від дизайнера-архітектора:
- Враховуйте регіон будівництва. Ваш будинок має вигідно вирізнятися на фоні інших, але надмірна екстравагантність недоречна, якщо не вписується в архітектурне оточення.
- Архітектурний стиль. Для класичних фахверкових будинків підійде двосхилий дах з натуральною черепицею або сучасним аналогом – металочерепицею. Для сучасного будинку ідеально підійде ламаний вальмовий або чотирисхилий дах. Також чотиривалмовий дах добре пасує до гостьового будинку в українському стилі.
- Бюджет. Один з ключових факторів. Адже чим складніша форма, тим вища ціна.
- Коли виправдано будувати плоский дах. Цей тип давно використовується в будівництві ультрасучасних будинків у США та Європі. Проста форма, мінімальний нахил дозволяють зробити літню терасу, зону відпочинку або басейн на даху.
- Як зберегти баланс між функціональністю та красою. У погоні за складною формою ми часто забуваємо про обслуговування та можливий ремонт. Іноді краса приховується в простоті.
Галерея, фото, приклади наших робіт
Підсумовуючи, бачимо, що вибір даху та покрівельного матеріалу – досить складне завдання. Без сторонньої допомоги впоратися важко. Ви можете переглянути готові роботи, натиснувши на напис «дахи будинків фото». Але без професійної консультації зробити правильний вибір непросто. Тому звертаючись за порадою до архітектора компанії Еко-Дім, ви значно полегшите собі завдання.