Скільки будинків можна побудувати на одній ділянці?
Будівництво приватних будинків завжди було прерогативою людей, які цінують свій особистий простір. Квартира у багатоповерхівці за всіма параметрами поступається приватному домоволодінню. Ваша ділянка — це ваша територія, ваше власне «державне утворення». Як і будь-який добрий господар, ви постійно замислюєтеся: як зробити свій острівець свободи комфортнішим і кращим? Як максимально його використати? Скільки будинків можна збудувати на одній ділянці?
Цими питаннями задаються не лише власники ділянок під майбутній будинок. Це також цікавить потенційних забудовників та інвесторів, адже на ділянці замість звичайного приватного будинку можна звести таунхаус, дуплекс, квадрохаус або ж декілька невеликих будинків для подальшої здачі в оренду. Такий вид бізнесу дуже поширений у туристичних і рекреаційних зонах України.
У цій статті ми детально розглянемо, які чинники впливають на кількість будинків на одній ділянці, законність їх будівництва та відповімо на головне питання — скільки будинків можна збудувати на одній ділянці.
Вихідні дані ділянки
Перед початком будівельних робіт по другому будинку потрібно зважити всі «За» і «Проти» і виходити з реальної можливості реалізувати цей план.
Розмір і геометрія забудовуваної ділянки. Очевидно, будівництво має бути пропорційним площі, адже при зведенні приватного будинку враховуються відступи (відстані) від меж ділянки, планування в’їзду у двір, під’їзду пожежної або швидкої допомоги. Це стосується також і форми ділянки — іноді її геометрія не дозволяє звести іншу споруду крім основного будинку.
Комунікаційні мережі. Не менш важливий аспект, адже можуть існувати обмеження або санітарні норми щодо відстаней до них. Наприклад, відступ від септика до будинку або до водозабірної свердловини. Також через ділянку можуть проходити підземні або надземні державні мережі (інформація про це міститься у документах на землю — «обтяження та обмеження»).
Тип забудови. Додаткові господарські будівлі, гостьові будиночки, флігелі можна зводити без особливих обмежень, оскільки чітких норм для них не встановлено. Якщо ж вас цікавить будівництво таунхаусів або подібного типу будинків, слід враховувати площу ділянки (мінімум 1.5 сотки на одну секцію). До того ж, стандартна ділянка з призначенням «для індивідуального житлового будівництва» не підходить — доведеться змінити її цільове призначення на «для багатоквартирного будинку» або «для блокованої житлової забудови».
Що відповідають юристи на питання «Скільки будинків можна збудувати на одній ділянці?»
Законність будівництва та юридичні аспекти — основа для будівництва навіть одного будинку, не кажучи вже про кілька. Тут важливо виходити з цільового призначення вашої ділянки. Оскільки ми розглядаємо приватне будівництво, зосередимось на таких випадках.
Найімовірніше, у ваших документах зазначено, що земля — для індивідуального житлового будівництва, або ж для садівництва (другий варіант — це другий акт, якщо ділянка велика).
У першому випадку Земельний кодекс дозволяє будувати один житловий будинок та господарські споруди до нього (сарай, гараж, погріб тощо). У другому випадку — ви не зможете звести жодного житлового будинку, адже ділянка призначена для садівництва та городництва, а не під житлову забудову.
А що робити, якщо хочеться два будинки на ділянці?
Закон, звісно, порушувати не можна. За самовільне будівництво можна отримати чималий штраф або навіть рішення суду про знесення самобуду.
У такому випадку є два варіанти.
Перший варіант.
Ділянку можна розділити на дві або більше менших. Для цього оформлюється «поділ земельної ділянки» з присвоєнням кожній з них окремого кадастрового номера та виготовленням технічної документації. Процедура займає декілька місяців — усе залежить від швидкості роботи місцевих рад (де затверджують поділ), підготовки технічної документації, виїзду геодезиста, звернення до Держгеокадастру чи ЦНАПу та сплати за терміновість. Щоб уникнути довгого шляху з великою кількістю документів, звертаються до приватних компаній (наприклад, до Еко-Дім).
Після поділу на нових ділянках можна збудувати по одному будинку на кожну з них.
Другий варіант.
Цей варіант — скоріше обхід правил. Тут можна звести один житловий будинок і ще одну господарську споруду (так буде зазначено у документах), наприклад, літню кухню або флігель, який фактично не буде відрізнятися від житлового будинку. Місцеві інженерні служби (обленерго, горгаз, водоканал) дозволять підключити всі необхідні комунікації до спільного або навіть окремого рахунку.
Оскільки це радше обхід закону, такий варіант має свої недоліки. Наприклад, площа другого «будинку» не буде врахована як житлова, що може створити проблеми при реєстрації місця проживання дитини (через зменшення житлової площі).
Що в підсумку? То скільки будинків можна збудувати на одній ділянці?
Як бачимо — можна збудувати один житловий будинок, але… Якщо дуже хочеться — зведення кількох будинків на одній ділянці цілком реальне. Головне — щоб дозволяла площа, відповідало цільове призначення, і не було обмежень на самі будівельні роботи.
Це питання можна вирішити самостійно, звернувшись до низки міських служб, зібравши всі довідки, виготовивши технічну документацію та отримавши кадастровий номер. А можна звернутися до компанії Еко-Дім, де кваліфіковані фахівці зроблять усе за вас — підготують усі документи на землю «під ключ».